четвъртък, 30 май 2019 г.

Политически патерици по неволя, наивност или по поръка



Красивата българска думичка „патерица“ е със значението на помощно средство за хора с увреждания. Тя се използва като синоним за множество човешки дейности, а не само в прякото ѝ значение. Членовете и симпатизантите на ГЕРБ не са с увреждания, но тяхното ръководство и редица техни лидери са с политически противонародни увреждания. И се нуждаят от пряка или символична политическа патерица. А тя, политическата патерица е основополагащ инструмент на т.нар. либерална демокрация. Измислена е и се използва в Западна Европа от повече от столетие.

Току що преминалите избори за Европейски парламент показаха нагледно, че при участието си в в тях редица партии, коалиции и кандидати не преценят вярно и точно политическата обстановка, а са водени от амбиции за лична изява или са поръчкови кандидати. И в двата случая, искат го или него искат това, те стават по същество политически патерици на ГЕРБ.

В изборите за Европейски парламент много добре пролича политическата зависимост и на определени партии, коалиции и индивидуални кандидати за депутати от ГЕРБ. В тези избори ГЕРБ съзнаваше, че не е вече онази партия, която върви напред и увеличава своето влияние в обществото. И поради това сработи в по-значима степен стратегията да се попречи на другите да спечелят повече привърженици и повече гласове. ГЕРБ е обзел почти цялото дясно пространство, като е оставил на принципа на самозадоволяването най-крайното дясно за т.нар. градска десница, от група самовлюбени в своя образ и обкръжени от охолство хора, жалка отломка от бившето СДС. Но освен това овладяно от него политическо пространство имаше в съвременните български условия и още две значими политически пространства: лявото социално ориентирано пространство и национално-патриотичното пространство. В България без практическо значение са другите възможни политически пространства като зелено-екологичното, омаскарено от българските търгаши-еколози и крайно-дясното националистическо профашистко пространство.

ГЕРБ имаше поръка от ЕНП не само да вкара повече депутати, но и да разбие двете основни противостоящи им политически пространства. При изпълнението на подобни поръки се използват различни похвати. Например, в Австрия отстреляха националистите чрез скандал срещу лидера на партията  последните дни преди изборите. Но у нас скандалите не водят до оставки и понижаване на рейтинга. И тогава влиза в ход използването на едно типичен политически инструмент - политическата патерица. Чрез нея се раздробява политическото пространство на противника на няколко по-малки и незначителни формации, които отнемат потенциалните гласове на водещите други партии в изборите. Патерицата се пуска в действие с различни средства – политическо обещание, политически натиск, политическа зависимост, политически рекет, особено когато срещу лидерите има някакви сериозни компромати, обикновена финансова изгода, комбинация от тях и т.н.

В лявото политическо пространство като класическа патерица за втори път играят ренегатите от БСП. Първата политическа патерица е АБВ.  Ренегатите Първанов, Петков и Калфин се поставиха още с отделянето си от БСП в услуга на ГЕРБ и техният приятел Борисов. Апропо, да напомним, че Първанов като президент го произведе в звание генерал-лейтенант. На изборите през 2014 г. те участваха самостоятелно и успяха да отнемат от БСП 90 000 гласа – крупен подарък за ГЕРБ (4.0%). На изборите през 2019 г. те отново повториха патеришкото упражнение. Направиха апашки опит чрез открадване на старото име на коалицията на БСП („Коалиция за България“) да нанесат удар в гръб на БСП. Успяха само частично – малко над 16 579 гласа и 0.86%. Май че ГЕРБ се надяваха на много по-същества помощ от абевейците-ренегати и използвачи.

Втората „лява“ патерица се оказа „Движение заедно“, което с лява социалдемократическа фразеология и под маската на привлечени крупни учени и специалисти, разработена стратегия за бързо догонващо развитие на България се опитваха да откъснат от БСП и от лявото пространство по-голям дял гласоподаватели.  Не може да се допусне, че Александър Томов като един учен човек и начетен икономист и политик да не е разбирал, че той въобще няма никакви перспекитиви да получи поне някакъв по-значим изборен резултат. Той просто иска, или без да иска, се постави в услуга на ГЕРБ. Но получи звучен шамар от избирателите – само 3 731 гласа и 0.19%.

Третата „лява“ патерица е Татяна Дончева с нейното умиращо „Движение 21“. Формално тя остро критикува ГЕРБ и особено Бойко Борисов  и ръководството на БСП, особено Станишев. Критикува го като Яне Янев и Антон Тодоров. По този начин, иска това, или не иска, тя отнема гласове от лявото пространство, хора които по-скоро биха гласували за БСП. А тази ренегатка няма умора. Тя е непрекъснато в действие и непрекъснато екранно „громи“ Борисов, а в същност му помага. Но тя не успя – получи само 4141 гласа и 0.21%.

Тези три партийно организирани бокови патерици почти напълно се провалиха. Но четвърта политическа патерица на Боко стана (нарочно или по наивност) вездесъщия индивидуален кандидат, по известен с фразата „Аз и Стела Банкова“. За разлика от другите, той не е ренегат от БСП. Това е  един гастрольор („Атака“, „Зелените“, Възраждане“), преминаващ през различни партии само и само да бъде в центъра на вниманието, да задоволява личното си его. И сега индивидуално си задоволяваше егото. Но той и отнема гласове от другите две пространства – лявото социалното и национално-патриотичното и по  същество подпомага Борисов. Като политолог, той не може да не знае, че няма никакъв шанс да получи доверие. В България досега никой не е успял индивидуално да бъде избран в Народното събрание или в Европейския парламент. Дори Гиньо Ганев не успя. Индивидуалният или е активизиран от някого или се опитва да задоволява личното си високо его за сметка на избирателите. Господинът получи над 22 992 гласа (1.18%) и нанесе сериозни щети на БСП и на партия „Възраждане“.

Щети на лявото пространство нанесоха и две индивидуални кандидатки, които по скоро по необходимост (Иванчева) и по наивност (Григорова) отнеха общо голям брой гласове не само от лявото политическо пространство.  Григорова има ляво политическо говорене. И тук е грешката на Нинова, която можеше вместо „Милениум“ да предложи като гражданска квота Григорова, нищо, че е от омразен на голяма група избиратели синдикат.

Особен бе танцът на политическите патерици в национално-патриотичното пространство. Там Борисов го изигра доста добре. Той явно имаше поръка от Европейската комисия и ЕНП да не се допусне силен националистически вот в България. Това бе обща европейска политика и на ЕНП и на ПЕС. Но в България в това поле можеше и игра само ГЕРБ. Целево Патриотичния франт не участва заедно. Борисов много умело използва властовите лостове и игри и не допусна обща листа на патриотарите. Очакването бе, че и трите партии поотделно няма да вкарат евродепутати. Но за по-сигурно към разединението бе включена и послушната „Воля“, която със силна националистическа риторика, пропаганда, снимки с Мари льо Пен  и т.н. успя да откъсне 3.6%, които на нея не и позволят положителен резултат за влизане, но “открадва“ тези гласове от трите патриотарски партии. Петата партия от това пространство, която е действително патриотична, а не патриотарска – „Възраждане“ целево бе атакувана и поставена в отбранителна позиция. Другите три партии имат собствени телевизии и по-пряк излаз до избирателите. А в големите  телевизии „Възраждане“ бе показана само символично.  В същото време за Марешки имаше медиен комфорт. И въпреки всичко Възраждане удържа и запази своя 1% (20 319 гласа и 1.04%), почти толкова, колкото двете телевизионни патриотарски партии „Атака“ и НФСБ. Планът на Борисов не се реализира напълно. Обърканата част от националистите и патриотите трябваше да избират от триумвирата за кого да гласуват. И избраха ВМРО, понеже те по-малко влизаха в крамоли с другите двама.  

            Преди няколко дни написах по повод резултатите от изборите (Поглед.инфо от 27.05.2019), че БСП слабо работи и няма активност на ръководството в политическото поле, извън пространството на БСП – членовете на партията, поддръжниците и симпатизантите. Там се настани трайно и мащабно ГЕРБ и успя да пробута включване в изборите на организации и коалиции, които целево да отнемат гласове от привърженици на БСП, дори и отделни индивидуални кандидати. БСП нямаше почти никакво значимо влияние  в двете политически пространства – лявото и национално-патриотичното. Тази тематика бе слабо развита в предизборната борба. Когато над 80% от населението на България е силно патриотично и националистически настроено, когато над две трети от населението на България са бедняци, не може главното в предизборните послания да бъде, че БСП е проевропейска партия, бореща се за социална Европа. Бедните са бедни тук и сега – в България, а не в Европа. България се обезбългарява и този процес е не в Западна Европа, а тук и сега в България. И това поле не бива да се предоставя на концесия на ГЕРБ. Нещо повече, макар и частично се допусна ГЕРБ и най-вече Борисов да има своите индивидуални патерици от средата на милионерите в самата социалистическа партия. А това е недопустимо за нейното ръководство. И това една от причините за неизползване възможността да бъде победен ГЕРБ.

30.05.2019 г.
Автор: Анко Иванов – д-р по философия
Източник: Политкомент

Няма коментари:

Публикуване на коментар